subota, 30. rujna 2017.

Internacionaljzacija i digitalizacija za unapređenje konkurentnosti škole
Tap-swipe-pinch into STEM, Tallinn, Estonija

30.09.2017.
Zadnji dan mog boravka u Tallinnu naš predavač Mart proveo nas je kroz skrivene i ne tako poznate dijelove Tallinna. Pričao nam o povijesti Estonije i Tallinna.  Lijepo je vidjeti kako su, iako su imali tešku povijest (jer su uvijek bili pod vlašću nekih velikih država),okrenuti prema budućnosti i  teže promjenama i napretku u svim aspektima života .

Doviđenja Tallinn. Vratit ću se ponovo.

petak, 29. rujna 2017.

Internacionalizacija i digitalizacija za unapređenje konkurentnosti škole,
Tap-swipe -pinch, Tallinn, Estonija
29.09.2017.

Danas smo veliki dio dana proveli u Reaalkool školi koja je jedna od najboljih škola u Tallinnu.  Prisustvovali smo satu fizike, kemije, biologije i informatike.
Na satovima fizike i kemije učenici su u parovima ili manjim  grupama izvodili pokuse, a na informatici devetogodišnji učenici su programirali.
Danas s svi učenici i profesori morali  biti svečano odijeveni u crnobijelu odjeću jer su slavili godišnjicu škole,
a u popodnevnim satima imali su Festival znanosti koji je otvoren za javnost i koji se održava u svim školama u Estoniji.
Na kraju našeg posjeta dvije učenice završnog razreda  predstavile su nam svoje istraživačke  radove (koji su obavezni dio njihovog završnog ispita). Obje su nagrađene za svoj rad . Jedna je sudjelovala na međunarodnom forumu mladih znanstvenika u Singapuru, a druga će svoj rad predstaviti na konferenciji u a
Americi.

Poslijepodne  na sveučilištu upoznali su nas s još nekim aplikacijama koje se mogu koristiti u nastavi npr. Kahoot, Anatomy 4d,  Ouiver , Plickers itd.

četvrtak, 28. rujna 2017.

Internacionalizacija i digitalizacija za unapređenje konkurentnosti škole
Tap-swipe-pinch, Tallinn, Estonija
28.09.2017.

Današnji dan smo započeli kratkom šetnjom centrom grada, a naš predavač nam je pokazao neke dijelove grada i ispričao poneku priču iz povijesti Tallinna.
Nakon toga cijelo prije podne smo proveli u Ukrajinskom kulturnom centru gdje nam je naš domaćin Anatolij pokazao ukrajinsku grko-katoličku crkvu te različite drvene igračke  koje izrađuje i koje koristi za pričanje priča. A tim pričama pomaže djeci i odraslim ljudima  u rješavanju  nekih svojih životnih  problema.
Pokazali su nam  kako izrađuju papir od ostatak drva ili platna te kako pišu i tiskaju knjige na tom recikliranom papiru.
Mi smo sudjelovali u kaligrfskoj radionici i radionici izrade papira od komadića pamuka.



srijeda, 27. rujna 2017.

Internacinalzacija i digitalizacija za u za unapređenje konkurentnosti škole
Tap-swipe-pinch , Tallinn, Estonija
27.09.2017

Danas smo posjetili dvije estonske škole.
Prije podne smo proveli u 21. školi (naziv potječe još iz razdoblja SSSRa, ali ga nisu mijenjali jer ih je asocirao na 21. stoljeće). Na ulazu su nas dočekali učenici  završnih razreda koji su bili naši vodiči kroz školu (i kojim su nam na odličnom engleskom jeziku objašnjavli kako funcionira njihova škola)   te školski zbor koji nam je otpjevao dvije pjesme.


Školu pohađaju učenici od 6/7 godina do mature (18 godina). Osnovna škola je podijeljena tako da ima specijalizirane razrede za muziku, engleski, robotiku i poduzetištvo, a viša škola ima specijalizirane razrede za znanost, engleski i humane znanosti.  Nastavnici u nastavu uvode nove metode, nastava je interaktivna, a koriste razne digitalne uređaje i aplikacije u poučavanju. Atmosfera u školi je izrazito pozitivna i motivirajuća, nastvnici puni entuzijazma, a na učenicima se vidi da su ponosni na svoju školu.

Poslije podne smo otišli u Gustav Adolf Grammar School koja je jedna od najstarijih  srednnjh škola u Europi (utemeljena je u 17.st.)
Školu pohađaju učenici od 6/7 godina do mature.
Kroz školu nas je proveo učenik završnog razreda Karl Vilhelm Valter koji je pobjedio na vrlo popularnom znanstvenom kvizu za mlade Rakett 69.

Škola u nastavi puno koristi ICT . Obzirom da je u Estoniji teško naći ICT stručnjaka za rad u školi njihovi učenici viših razreda poučavaju učenike nižih razreda. Škola ima nekoliko 3D printera pomoću kojih učenici izrađuju različite predmete.
Na kraju smo bili na  satu kemije gdje smo radili pokuse i koristili  tablete u nastavi te smo na taj način iskusili kako se provodi  STEM nastava u toj školi.





utorak, 26. rujna 2017.

Internacionalizacija i digitalizacija za unapređenje konkurentnosti škole
Tap-swipe-pinch into STEM, Tallinn, Estonija

26.09.2017.

Dio današnjeg dana proveli smo na Talinskom sveučilištu  gdje nas je naš predavač upoznao s BYOD idejom koju žele provesti u Estoniji do 2020. BYOD  (bring your own device) je model gdje svaki učenik u školu donosi vlastiti tablet, smarphone  i na njemu rješava zadatke.
Objasnio nam je na koje sve načine možemo koristiti tablet u nastavi.
Nakon predavanja dobili smo zadatak u obliku OR koda. Trebali smo pronaći određene stvari oko sveučilišta i odgovoriti na neka pitanja.
Poslijepodne smo proveli u Muzeju znanosti.





ponedjeljak, 25. rujna 2017.

Internacionalizacija i digitalizacija za unapređenje škole
Tap-swipe-pinch into STEM, Tallinn, Estonija

25.09.2017.

Danas je bio naš prvi radni dan u Tallinnu. Prošetali smo kroz Talinsko sveučilište gdje su
 nam pokazali učionice za kemiju ,biologiju te neke "obične" učionice za ostale predmete. 
U tim učionicma poučavju buduće učitelje. 
Nakon toga svaki sudionik je predstavio svoju školu i aplikacije koje koriste u radu s 
učenicima.  Neke škole su vrlo napredne, a neke tek počinju kao i mi. Nas predavač 
Mart Laanpere pričao je o estonsom školskom sustavu i koji su 
im planovi za unapređenje njihovog kurikumuma.









nedjelja, 24. rujna 2017.

Internacionalizacija i digitalizacija za unapređenje konkurentnosti škole- K1+ Kaunas Biennial, Digital dynamic cultural dialogue

Tradicija u kulturnom kontekstu
22. 09. 2017.

 Zadnji dan, koji je prebrzo došao, ostao je rezerviran za Victoria and Albert Museum. Najveći muzej primijenjene umjetnosti i dizajna na svijetu broji oko 4,5 milijuna izložaka, otprilike koliko i  Hrvatska broji stanovnika, a ulaz u ovakav muzej je besplatan. Naša "dnevna tema" je bila tradicija pijenja čaja u Engleskoj pa smo većinu vremena obilazili odijeljenja usko vezana uz predmet proučavanja i istraživanja.

Šetnja ovakvim muzejom bi mogla potrajati i nekoliko dana, a gotovo je nemoguće kontrolirati onu znatiželju u sebi koja bi još malo...Dječja znatiželja i ljubav prema dramskoj umjetnosti me je dovela do odjela kazališne povijesti u kojoj posjetitelji imaju priliku isprobati kostime iz raznih predstava i "odlutati" u neki drugi svijet. Odlutala sam i ja.


U realan svijet su me vratile obveze koje su naš još čekale tog dana. S mentoricom smo otišli na posljednji sastanak uz tradicionalnu englesku čajanku. Proučili smo još neke web alate, a posebno Voicethread kojeg smo obradili aplicirajući materijale prikupljene tokom šetnje muzejom.
Završni dio sastanka smo iskoristili za prikupljanje i ispunjavanje potrebne dokumentacije.


Nakon emotivnog rastanka s našom mentoricom Ritom kraj "kulturnog dijaloga" sam organizirala u vlastitom aranžmanu. Otišla sam na mjuzikl The Lion King koji igra na kazališnim daskama Lycum teatra od 1999.g. Posjet kazalištu bio je "točka na i" ove prekrasne londonske priče koja je prebrzo završila.

četvrtak, 21. rujna 2017.

internacionalizacija i digitalizacija za unapređenje škole- K1+ Kaunas Biennial, Digital dynamic cultural dialogue


Umjetnost u kulturnom kontekstu
21. 09. 2017.
Nakon doručka smo se uputili podzemnom željeznicom do stanice King's Cross Station. Naša mentorica Rita je za početak radnog dana  organizirala posjet London Canal Museumu. Bez obzira na njegovu nepretjeranu veličinu, muzej nam je bio idealan uvod za ono što nas je čekalo ostatak dana. Naime nakon što smo otkrili i naučili podosta toga o ulozi kanala u prošlosti Engleske krenuli smo u jednosatnu šetnju najdužim kanalom do Camden Towna. Naposljetku smo našu "kanalsku" priču završili i vožnjom brodom za vrijeme koje smo pokušali ilustrirati brodske ukrase kakvi su se oslikavali u 19. stoljeću. 









Internacionalizacija i digitalizacija za unapređenje konkurentnosti škole- K1+ Kaunas Biennial- Digital dynamic cultural dialogue

Očuvanje kulturnog nasljeđa

Trećeg dana edukacije imali smo organiziran posjet školi Dog Kennel Hill Primary School. Od prvog susreta s djelatnicima škole i učenicima imate osjećaj kao da ste došli negdje gdje biste se voljeli vratiti. Kako njima nastava počinje u 9 sati i svi djelatnici škole su uključeni u organizaciju početka nastavnog dana ljubazno su nas zamolili da malo pričekamo uz šalicu čaja. Zamjenica ravnatelja došla je po nas i odvela nas u dvoranu koja je na očigled imala nekoliko funkcija. Jedna od njih je bila i za prvi glazbeno jutarnji sastanak kojeg je vodila profesorica glazbene kulture. Svi učenici su aktivno sudjelovali u glazbenim izazovima uz klavirsku pratnju spomenute profesorice i učenika škole u kojem je profesorica prepoznala talent. Cijeli sastanak je protekao u ozračju poticajne psihologije pa je u skladu s tim još jedna učenica otpjevala pjesmu koju će ponoviti pred komisijom zaduženom za dodjeljivanje glazbenih stipendija. Profesorica je nekoliko puta naglasila važnost upornosti, dosljednosti i truda u bilo kojem segmentu života. Kolegice i ja smo započele šetnju školom složivši se da je takav početak radnog dana više nego inspiritivan. Dvoje prekrasnih učenika su nas proveli kroz zgradu pazeći na svaki detaljić uz beskrajnu količinu ljubaznosti. Na kraju našeg posjeta pozdravili smo se i s ravnateljem škole koji je samo zbog nas nakratko napustio sastanak kako bi nas pozdravio. Završile smo posjet pune dojmova i ideja koje ćemo sigurno primijeniti u našem radu.





utorak, 19. rujna 2017.

Internacionalizacija i digitalizacija za unapređenje konkurentnosti škole- Erasmus+ K1- Kaunas Biennial, Digital dynamic cultural dialogue



Glazba u kulturnom konetkstu- 18.09. 2107.

 Nakon izvršavanja zadaća koje smo dobili nakon jučerašnjih aktivnosti otišli smo u Camden Town gdje smo pohađali trosatnu plesnu radionicu. Šarmantni plesni voditelj iz Cecil Sharp House približio nam je svijet tradicionalnog "Morris Dancing"popračenog autohtonom glazbom.
Aktivnost smo morali zabilježiti na TwinSpaceu proučavajući novi Web 2.0 alat Animoto pomoću kojeg smo stvarali zanimljive video uradke s današnje radionice.

Morris dancers in Cecil Sharp House