srijeda
Posjeta 2. školi GRANDASKOLI, koordinator za posjetu je ravnatelj Orn Halldorsson.
Ravnatelj nas ljubazno dočekuje i vodi nas do knjižnice. Opet se susrećemo s prekrasno uređenom knjižnicom koja je središte zbivanja svake islandske škole.
Ravnatelj napominje kako su izuzetno ponosni na svoju knjižnicu i da djeca rado dolaze u nju po knjige ali i na učenje.
Škola se nalazi uz samu obalu Atlanskog oceana,to je vrlo bogata četvrt u kojoj žive imućnije obitelji te su roditelji njihovih učenika visoko obrazovani ljudi.
Škola je stara 32 godine.Ima 350 učenika i 50 zaposlenika.Ravnatelj napominje kako učitelji moraju raditi zajedno i surađivati. Učionice su međusobno povezane vratima koja su otvorena te su razredi povezani.Radi se suradnički na istoj temi npr. 1.razredi su igrali matematičke igre zbrajanja.
Na ove dvije fotografije možete vidjeti matematičke igre koje se odvijaju u dvije paralelne učionice 1. razreda, vrata su im otvorena tako da mogu odlazitii u drugu učionicu na sat matematike.
Susrećemo se islandskim programom čitanja. Učenici i učitelji čitaju u svim učionicama,čak i za vrijeme pauze za užinu. Pred sobom imaju kutijice s obrocima(uglavnom voćem) i knjigu koju čitaju po vlastitom izboru. U jednom 7.razredu, učiteljica je svima čitala knjigu naglas. To je bio fascinantan prizor.
Po učionicama se mogu vidjeti police ili kutije s knjigama koje su spremljene u plastične vrećice. Svaki učenik ima svoj komplet za čitanje u školi.
.
Nešto nama poznato,Alisa u zemlji čudesa i Šaljivi Šeširdžija.
Ali tu nalazim i sličan interijer i kutije s brojevima kakav sam ja organizirala u svojoj učionici.
Svaka učionica ima svoj sanitarni čvor.
Kutak na školskom hodniku, uživam u ovakvim interijerima. Nije ni čudo da ovdje učenici vole boraviti u svojim školama. Pitala sam se je li ovo škola na koje smo mi u većini slučajeva navikli ili neki tkzv."Kinder hotel".No,interijer prilagođen djeci samo je dobar preduvjet za kvalitetno učenje. U to smo se zaista uvjerili vidjevši otvorenu djecu s perfektnim znanjem engleskog jezika.
Za vrijeme odmora na igralištu su s učenicima učitelji koji su obavezno markirani.
Opet se susrećemo s dobro i prekrasno uređenim učionicama odnosno kabinetima za Home economic (Domaćinstvo) i Wood art (Tehnički).
Svaki razred ima po 2 sata tjedno glazbene kulture. Sviraju instrumente i kompjutorski programiraju.
2 sata tjelesne kulture + lokalni sportski klubovi u kojima djeca treniraju svaki dan.
Obavezno plivaju i imaju sate plesa.
Plivanje traje cijele godine sva djca na Islandu su asimilirana u sate plivanja.
Na Home economic,Wood art ,šivanje,kuhanje i čišćenje kuhinje ide po 10 učenika po 5 iz razreda u grupama. Uči se u 5 perioda.
4 tjedana Home economic (kuhanje i čišćenje)
4 tjedana šivanje
4 tjedana Wood Art
Sat na Islandu traje 40 minuta.
Nema puno DZ,ali moraju svaki dan čitati.
DZ mora biti organizirana tako da se može izraditi u školi, a ne da je rade kd kuće s roditeljima.
Nakon nastave postoje unutar škole prostorije koje su uređene za odmor i zabavu , no to nije u ingerenciji škole već se taj boravak roditeljima naplaćuje. Mlađa djeca nakon škole u 13:30 ili 14.30 starija djeca uglavnom odlaze u sportske klubove.(PLIVANJE ILI PLES).
Ovo je jedna od tih prostorija u kojima mogu boraviti nakon nastave.
Nakon mnoštva ideja,razmjena dobre prakse, organizator nam je omogućio stručni posjet na poluotok REYKJAVIKA, most koji spaja američku i euroazijsku tektonsku ploču. Tako smo bar na jedan dan figurativno dotakli američko tlo.
Naime, na području se nalazi rascjep dvaju tektonskih ploča.Područje na kojem je most je doista spektakularan te odaje dojam kao da ste doista na Mjesecu. Nije ni čudo da je upravo na tom području Neal Amstrong trenirao prije svog prvog odlaska na Mjesec.
Nije manje impresivan bio posjet zapadnoj islandskoj obali na kojoj smo uz predivne klifove,crnu vulkansku plažu imali priliku vidjeti i stijenu na kojoj svoja jaja u proljeće počinju polagati tukani (Puffins) koji su ujedno zaštitni znak otoka.
Svijet je jako malen, s kolegicom Kristinom iz Litve se susrećem nakon godinu dana, naime 2017. smo bile zajedno na tečaju u Joenssu u Finskoj. Odmah smo podijelile naše zajedničke fotografije s ostalim sudionicima s Finskog tečaja s kojima smo ostali dan danas u kontaktu i još uvijek dijelimo naša iskustva. To je upravo cilj Erasmus+ programa.
U blizini se nalaze geotermalni izvori "SELTUN" i nadaleko poznata "BLUE LAGOON".No, u njoj ćemo uživati drugi dan i pisat vam o tome.
ISLAND JE ZAISTA SPEKTAKULARAN!
RAD NA PORTFOLIU
Vrativši se u Reykjavik,započeli smo rad na osobnom portfoliu.Naime,svatko od nas trebao je s kolegama iz drugih zemalja kroz tri slajda u prezentaciji odgovoritu na pitanja o strukturi edukacijskog sustava na Islandu temeljeno na stručnom posjetu tamošnjim školama te uz to kroz najreprezentativnije fotografije i dojmove prezentirati ostalima. Moramo naći način i odgovoriti na pitanja kako će nam dobiveno iskustvo ,znanja i resursi okoline pomoći u radu s učenicima kroz implementaciju novo stečenih sadržaja nakon povratka u matične škole.
U našem timu su bile kolegice iz Estonije,Poljske,Litve,Nizozemske, Grčke i Španjolske.